Партньори

Фондация Танджи Моро дю Мелен Отговорни млади шофьори – Секура Форум (Белгия)

Социалната цел на "Отговорни млади шофьори" е да популяризира безопасността по пътищата в съзнанието на младите шофьори чрез организиране на кампании (в училища, нощни клубове, ...) целогодишно от млади пълнолетни доброволци.

"Отговорни млади шофьори" се опитва да достигне до максимално широка аудитория и допринася към изграждането на социален модел, основан на отговорността в която младите шофьори могат да се припознаят.

Някои от дейностите:

  • "Европейска нощ без инцидент" - кампания, провеждана всяка година през Октомври във всички държави-членки на ЕС.
  • Помощ за младите шофьори – през Новогодишната нощ доброволци предлагат на шофьори, употребили алкохол, да ги закарат безопасно до домовете им. Тази акция е символична и иска да постави безопасно начало на новата година.
  • Дни на пътната безопасност: доброволци организират дейности през целия ден (алкокол, алковизия и др.)
  • Училищен модул: доброволци отиват в училища, за да обучат и осведомят младите хора за отговорното шофиране. Използва се интерактивна презентация, която позволява на младежите по добре да разберат различните аспекти на пътната безопасност.

ТОП-25 (Белгия)

Целта на Топ-25 е да помогне за развитието на национални и местни доброволчески организации, работещи по въпросите на безопасността по пътищата, за младите шофьори в Европа. Идеята е да им се предоставят най-високо качество инструменти за превенция на рисковете по пътищата, които те не биха били в състояние да си купят или за които покупката няма да бъде рентабилна. ТОП-25 се управлява от служители и млади доброволци.

В рамките на съфинансирания от ЕС проект "Европейска нощ без инцидент" (03/2007 - 10/2010), ТОП-25 закупи симулатор за шофиране, алкокарт (за превенция на шофиране в нетрезво състояние) и алкоочила. Дейността на организацията е много мащабна. Например само за периода 2008-2009 г. "Топ-25" посети повече от 10 страни-членки на Европейския съюз, където бяха организирани 71 местни прояви с общо 7 151 участници. ТОП-25 разви общоевропейска мрежа от активни младежки организации за разпространение на резултатите от проекта целогодишно, както и чрез специално участие в Европейския младежки форум за пътна безопасност към Европейската комисия.

Сдружение на студенти и гражданско общество (Унгария)

Сдружението на студенти и гражданско общество работи от 1996. Основните му цели са да:

  • се свързва с граждански организации на местно, регионално и международно ниво;
  • поддържа връзките си с партньорски организации в региона и чужбина;
  • организира и подкрепя професионални спортни и културни събития, свързани с културното наследство, за ученици от основните училища и гимназиите и студенти от университета в Дебрецен.

От 2003 кабинетът на унгарския министър даде възможност на организацията да се развива и да създаде център за услуги на гражданите от регион Хаджу-Бихар. С развитието му нашата цел е да изградим добри взаимоотношения между административните организации, гражданското общество, ТЕЛЕ-къщи, офисите за европейска информация и центровете за услуги на гражданите, които работят на местно, регионално и национално ниво. Организираме обучения и семинари за гражданските организации. Изграждаме бази данни и събираме информация за бюлетини, месечни и годишни вестници, професионални книги и поддържаме страница (www.tanacsadoiroda.hu) , която обновяваме с новини и подробности за организации и гражданското общество. Ежемесечно "обсъждаме" "Цивилизацията", където сдруженията могат да се представят, да дават информация за бъдещи проекти и графици на работа. Даваме безплатни консултации – лично или по електронен път. Предоставяме безплатен достъп до интернет и до библиотека. Гражданските организации могат да използват ксерокс, факс и принтер на минимална цена.

Сдружение "Културно хилядолетие" (Унгария)

Сдружение "Културно хилядолетие" е създадено през 2001 година. Повечето от учредителите бяха редактори на университетския вестник в Дебрецен. Основната цел на организацията е да спомага включването на млади хора в медиини проекти, където те могат да учат как да изразяват мнението и чувствата си за света и обществото. Организацията има водеща роля в няколко медиини инициативи в Дебрецен като радио "Фис" и телевизия "Алфолд". Чрез нас през тези 10 години повече от сто младежи бяха активно включени в медиини проекти, като повечето от тях още работят като журналисти.

Читалище "Светъл ден " (България)

Основните цели на организацията са:

  • развитие и обогатяване на културния живот в град Видин;
  • поддържане и развитие на народните обичаи и традиции;
  • създаване на условия за развитие и изява на способностите на младото поколение;
  • възпитание в дух на родолюбие, демократизъм и общочовешка нравственост.

Читалището разполага със следните ресурси: на хонорар - 9, самодейци към читалището - 227, доброволци - 22.

Екипът има опит в организирането на обучения, предоставяне на информация, тестване и въвеждане на нови форми на дейност, адаптиращи читалището към променящите се условия. Това е спомогнало за придобиването на опит в работата с различни целеви групи. С реализираните множество проекти, читалището е придобило опит в разработването и управлението на проекти и набавяне на финансови ресурси за дейностите, които осъществява. Читалище "Светъл ден" има множество реализирани инициативи, насочени към младите хора, което е основна част от дейността.