За проекта

Имате ли чувството, че каквото и да става, който и да дойде на власт, ситуацията в България се променя в посока, която в никакъв случай не е предначертана вътре в държавата? Опозицията винаги е "глас народен", който рядко стига до ушите на управляващите. Когато ролите се разменят, положението се запазва. Непрекъснато изникват нови партии, а старите се превръщат в проекти за "политическо оцеляване" на техните лидери.

Непрекъснато чакаме месии. Чакаме някой друг да свърши нашата работа. Плюем по другите и бием по масата. Възмущаваме се на явното потъпкване на гражданските ни права: не на тези на „малцинствата“, а на тези на обикновения човек.

Нацията остарява, оглупява, разболява се, но на политиците това им е удобно, защото това е пътят към вечното присъствие във властта. Младите емигрират, защото е по-лесно да отидеш да живееш на чисто, отколкото да изчистиш къщата си. И са прави. Вече двадесет години не успяваме. „Прост народ, слаба държава!“ и продължаваме да завиждаме на другите европейски (включително на гърците) за стандарта им на живот и за смелостта им да отстояват придобивките си.

Може би проблемът ни е, че не осъзнаваме ролята си, а оставяме друг да взема важните решения вместо нас. Дано проектът ни поне с малко промени нагласата ни за активно участие в гражданските процеси. Идват избори! Ако тогава не можем да искаме, кога?

"Кризата показа ясно, че имаме нужда от граждани, способни да решават собствените си проблеми." сподели г-жа Андрула Василиу, Европейски комисар по образование, култура, многоезичност и младеж, по време на унгарското председателство. Темата на проект "Моите права като гражданин на Европа! Аз съм на ход" е "европейското гражданство". Идеята на проекта е да представи темата пред младите българи под интересна и достъпна за масовия младеж форма, а именно интернет базирано съревнование с множество препратки в реалния живот. За да могат младите хора да се възползват пълноценно от гражданските си права, те трябва да знаят какви са те. За да могат да участват активно в обществения живот, те трябва да знаят с какво могат да допринесат за него. За да приемат отговорно ролята си в представителната демокрация, тя трябва да им бъде представена по разбираем начин. Доколко българското общество като цяло предоставя нужната информация и възможности пред младите си представители, ние можем да гадаем. Това, което знаем със сигурност е, че:

  • едва 11% от 4 611 човека, участвали в наше изследване през 2008 година, отговориха без грешка на серия от десет въпроса относно техните права като европейски граждани. 2/3 от участниците имаха между една и четири грешки, което означава, че значителна част от правата на гражданите всъщност не са им ясни.
  • 96% от 110 доброволци в кампанията ни "Избери своя път" отново биха участвали в подобна кампания в полза на обществото, което означава, че младите хора искат да участват, ако имат подходяща възможност.
  • на последните избори избирателната активност гравитираше около 50% (местни: 51.83% за 1 тур и 54.2% за 2 тур; президентски: 51.56% за 1 тур и 48.4% за 2 тур), което означава, че мнозинството от българските граждани отказват да участват в механизмите на представителната демокрация.

Замисълът на настоящия проект е да провокира младите хора в конкретна възрастова група (от 18 до 30 години) да бъдат по активни граждани, чрез интересна за самите тях методология, основана на опита ни от предишни проекти и желанието ни да използваме положителни тенденции, които сме забелязали. С него целим да:

  1. провокираме младите българи да разберат механизмите на представителната демокрация в българския й вариант, като им предложим да се включат във виртуална симулация на изборен процес с тяхно лично участие като основни действащи лица.
  2. мотивираме българските младежите да научат повече за правата си на европейски граждани. Това ще ни даде възможност и да съпоставим знанията им с резултатите от изследването ни след влизането ни в Европейския съюз през 2007 година. Фактически ще видим има ли промяна в знанията им за изминалите 4 години.
  3. обучим между 36 и 90 младежи като посланици на демократичното гражданство по схемата на програмата "Демократично гражданство" на Съвета на Европа и Европейския съюз.
  4. дадем възможност на всеки български младеж да участва в съставянето на младежка декларация, отразяваща интересите на младите хора в България, която ние ще разпространим на национално ниво в края на проекта.